Вирішення спорів. Приорітетні напрямки

«Вирішення судових спорів та, зокрема, стягнення проблемної заборгованості в процедурі банкрутства – сьогодні досить актуальні для України напрямки юридичної практики», зауважує Артур Мегеря, Партнер юридичної компанії L.I.GROUP Артур Мегеря.

top50megeria

Web: top50.com.ua

Download: PDF

— За якими видами юрпослуг до Вас найчастіше звертаються клієнти?

— Більшість запитів від клієнтів стосуються вирішення судових спорів, а саме: стягнення проблемної заборгованості, суперечок стосовно права власності, корпоративних спорів, а також спорів в рамках процедури банкрутства. Крім того, значний обсяг роботи пов’язаний з супроводом реєстрації права власності на нерухоме майно, у тому числі через іпотечну обмовку і супровід виконання рішень судів в рамках виконавчого провадження.

— Чому вирішення судових суперечок — одні з самих затребуваних послуг юрфірм в Україні?

— Цей вид послуг став популярний з часів появи перших судів і буде популярний завжди. Але в Україні ця послуга має особливу актуальність у зв’язку з політичною та законодавчої нестабільністю, яка часто дає можливість зловмисникам (недобросовісним боржникам, рейдерам), вдаючись до зловживання «пробілами» у законодавстві та корупції на всіх рівнях, посягати на права та майно суб’єктів бізнес-середовища.

Це цілком закономірно, оскільки в Україні, на сьогоднішній день, все ще залишаються досить актуальними корпоративні конфлікти, суперечки про власність, банківські спори, стягнення заборгованості — власне, ці спори будуть існувати, напевно, завжди. Відповідно, це все більше спонукає клієнтів віддавати перевагу досвідченим і професійним юристам, які вже зарекомендували себе в судовій практиці, особливо це стосується великих та міжнародних компаній, які мають справу з великими фінансовими потоками.

— Які правові позиції нині формують судову практику в кредитних спорах?

— Суди різних інстанцій у спорах, що випливають з кредитних правовідносин прийшли до єдиної практиці у прийнятті рішень стосовно визнання кредитних договорів недійсними на підставі надання кредиту в іноземній валюті, припинення поруки, визнання кредитних договорів недійсними на інших підставах і т.д.

Надання кредиту в іноземній валюті за умови, що банківська установа має генеральну ліцензію на здійснення операцій в іноземній валюті повністю законно і суди відмовляють у позові про визнання кредитного договору недійсним на цій підставі.

На думку Верховного суду України, яку відображено в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України, порука припиняється, якщо кредитор не пред’явить поручителю вимогу про повернення суми заборгованості протягом шести місяців з моменту настання строку виконання зобов’язання в повному обсязі, а не певної його частини (чергового платежу).

Також, з останньої судової практики виходить позиція про те, що підставою для визнання кредитного договору недійсним не може бути відсутність рішення уповноваженого органу юридичної особи (загальних зборів товариства) про згоду на укладення кредитного договору.

Таким чином, з викладеного випливає, що судова практика пішла за принципом більшого захисту прав кредитора в кредитних правовідносинах і не йде на поводу незаконних вимог позичальників з метою зловживання та уникнення повернення позикових коштів кредиторам.

— Як часто кредитна суперечка перетворюється на провадження про банкрутство?

— Дуже часто. Як правило, коли боржник за допомогою певних юридичних механізмів намагається ухилитися від виконання кредитних зобов’язань, він рано чи пізно приходить до процедури банкрутства, оскільки процедура банкрутства надає боржникові можливість блокувати стягнення заборгованості у зв’язку з введенням мораторію, передбаченого Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». А далі, зловживаючи процесуальними можливостями, затягувати процес і/або спробувати здійснити відчуження майна за заниженою ціною на «свого» покупця. Схем багато: на сьогоднішній день в Україні не судиться тільки ледачий.

— Про що слід пам’ятати іноземному інвестору, беручи участь у судовому розгляді на території України?

— В першу чергу інвесторові слід проконсультуватися з юридичною компанією в Україні, яка спеціалізується і успішно практикує в тій чи іншій сфері, яка знає всі практичні аспекти і «підводні камені». Наприклад, якщо це процедура банкрутства, зверніться до компанії, яка успішно працює в цій сфері в Україні та яку також рекомендують інші інвестори. Головний критерій відбору — це вміння компанії вирішити проблему клієнта (її послужний список, перелік успішно завершених проектів). Принаймні, для нас це принципове питання, ми саме так і працюємо — на результат.

Posted in ПУБЛІКАЦІЇ В ЗМІ