Взаємозалік вимог кредитора і боржника неплатоспроможного банку

Проблемні аспекти взаємозаліку вимог кредитора і боржника неплатоспроможного банку розкриває наш юрист Володимир ЮРЧЕНКО у коментарі, наданому газеті «Юридична Практика».

Urchenko-august

Автор: Володимир ЮРЧЕНКО, юрист LIGROUOP.
Медіа: газета «Юридична Практика» №33 / 2015.
[Завантажити PDF]

 

18 березня 2015 р. ВГСУ ухвалив постанову у справі № 916/2438/14, де зазначив, що приписи статті 606 Цивільного кодексу України встановлюють спосіб припинення цивільно-правового зобов’язання, який не залежить від волі сторін. Поєднання боржника і кредитора в одній особі має місце у випадку, якщо до сторони – боржника переходять у відповідності з будь-якою зазначеною підставою зобов’язання іншої особи, за якими ця особа є кредитором щодо боржника, і навпаки. Тобто зникає (або виходить з двосторонніх зобов’язальних правовідносин) в силу об’єктивних обставин або певної угоди один із суб’єктів правовідносин. При цьому до особи, яка залишилася, переходять всі правомочності за взаємними зобов’язаннями, у зв’язку з чим припиняються і правовідносини.

З приводу взаємозаліку кредитора і боржника в момент введення тимчасової адміністрації ВСУ прийняв аналогічні постанови від 25 березня 2015 року по справі № 3-24гс15 і від 22 квітня 2015 року по справі № 3-63гс15, в яких зазначив, що відповідно до частини 5 статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (Закон) при тимчасовій адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку, зокрема щодо майнових зобов’язань, які здійснюються виключно в рамках процедури ліквідації банку. Процедура з виведення неплатоспроможного банку з ринку і питання введення та здійснення тимчасової адміністрації регулюються спеціальними нормами Закону, який є спеціальним щодо інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Також суд зазначив, що відповідно до пункту 1 частини 5 статті 36 Закону під час тимчасової адміністрації не здійснюється залік вимог вкладників та інших кредиторів банку.

Таким чином, в судовому порядку, швидше за все, не вдасться здійснити взаємозалік вимог кредитора і боржника неплатоспроможного банку або припинити зобов’язання шляхом об’єднання боржника і кредитора в одній особі.

Posted in ПУБЛІКАЦІЇ В ЗМІ